Przedszkole nr 15 w Ostrowie Wielkopolskim

W dniu 27.01.2023r. przedszkoalki z grup IV, V, VI, VII i VIII udały się do OCK na spektakl „Calineczka”. Aktorzy zaprosili małych widzów do magicznego świata pełnego barw, światła i muzyki. Razem z Calineczką poznacie Ropuchę, Motyla, Myszkę, Kreta i Jaskółkę. Impresja teatralna na podstawie bajki Andersena wciągnęła widzów do zabawy, gdzie zatarła się granica między światem realnym, a fantastycznym.

Pewna kobieta bardzo chciała mieć dziecko. Udała się do wróżki z prośbą o pomoc. Ta sprzedała kobiecie ziarenko i poleciła zasadzić je w ziemi w doniczce. Z ziarenka wyrósł piękny kwiat, a w środku tego kwiatu ukazała się malutka, śliczna dziewczynka. W ten sposób narodziła się Calineczka.

Tak zaczyna się słynna baśń Hansa Christiana Andersena opowiadająca przygody dziewczynki. Jej życie nie było usłane różami. Spotykało ją wiele przykrości i złych przygód. Paradoksalnie, przyczyną nieszczęść, jakie na nią spadały, była jej uroda, która sprawiła, iż zakochiwali się w niej niestety sami niewłaściwi kandydaci.

Bajka ta ukazuje, iż piękno zewnętrzne nie zawsze jest błogosławieństwem. Niekiedy przysparza cierpień. Calineczka była jednak piękna nie tylko zewnętrznie. Miała też dobre serce i stać ją było na bezinteresowną pomoc.

Skip to content