^Do góry
  
  
  
Get Adobe Flash player

Zabawy z Piętnastką

Takie pyszności jemy na śniadania:)

22 kwietnia Dzień Ziemi

Dzień Ziemi
22 kwietnia
Nie zależnie od pochodzenia ludzie chcą dbać o nasze wspólne dobro, czyli o naszą Planetę, której ekosystem jest bardzo kruchy. Możemy to doskonale zauważyć przy ostatnich naszych wydarzeniach: prace fabryk zostały ograniczone, mniej przemieszczamy się środkami transportu i już nasze powietrze na całej planecie uległo znacznej poprawie.
Celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
W Naszym Przedszkolu Dzień Ziemi również jest obchodzony. W tym roku przybierze on inną formę i bardzo prosimy o pomoc Rodziców. Poniżej zamieszczamy kilka propozycji, co możemy zrobić dla naszej planety wspólnie z Dziećmi.
 
Na dobry początek naszej przygody proponujemy piosenkę:
 
„Ziemia to wyspa zielona”
 
Co możemy zrobić w ten trudny czas i zadbać o planetę z Dziećmi?
Zacznijmy od poznania życia na ziemi od najmniejszego listka. Podczas spaceru poszukajcie miejsca gdzie natura wkracza na teren zagospodarowany przez ludzi czyli np. trawa porastająca chodnik, czy drzewko rosnące na gzymsie starej kamienicy. Sprawdźcie na listku jest zbudowany i dlaczego nam jest potrzebny – produkuje tlen tak ważny dla naszego życia. Podobno do produkcji tlenu na jedną osobę potrzeba jednego średniego drzewa, aby starczyło nam świeżego powietrza na rok.
Postarajcie się zasadzić drzewko lub zagospodarować zapomniany kawałek trawy w sadzonki kwiatów lub innych roślin – takie działanie nie tylko pozwoli dbać o rośliny ale również będzie cieszyć oko.
Spróbujcie wyłączyć wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne (oprócz lodówki!) chociaż na godzinę. Należy je wyciągnąć z kontaktów, aby nie miały trybu „uśpienia” i nie świeciły się żadne lampki ani zegary. Wytrzymacie? Trzymamy kciuki! W ten czas można zagrać w grę rodzinną lub wybrać się na spacer.
Mówiąc o ekologii nie możemy zapomnieć o segregacji śmieci i recyklingu – trudne słowa, które trzeba wytłumaczyć i pokazać o co chodzi. Najprościej może być w piosence:
 
 
Segregujemy zazwyczaj do trzech pojemnikach, czwarty na bio odpadki:
+ niebieski do papieru
+ żółty do plastików
+ zielony do butelek
+ brązowy do bio odpadków
 
Z Naszym Małym Ekologiem możemy pobawić się w segregowanie w domu na czas! Naszykujmy trzy pojemniki – niebieski, żółty i zielony, do tego górę śmieci do posegregowania – papierki, gazety, puszki, pojemniki po jogurtach i inne – każdy ma swoją górę do segregacji. Włączamy stoper i na start sprzątamy! Na koniec sprawdzamy czy wszystko zostało poprawnie posprzątane. Wymyślmy nagrody, aby wzmocnić rywalizację. Na koniec można wynieść posegregowane śmieci do pojemników.
Pamiętajcie, aby na co dzień dbać o naszą planetę i segregować śmieci. Na ten temat dla Rodziców załączamy propozycje artykułów, a dla dzieci filmy edukacyjne:
 
Artykuły:
 
  
 
 
Filmy edukacyjne:
 
  
  
 
 
 
 
My życzymy dużo zdrowia, radości i cierpliwości. Pozdrawiamy serdecznie!
 
 

"Wiosenny kwiatek" - praca plastyczna

Wiosenny kwiatek

Potrzebne materiały:

klej, ołówek, tektura lub kartka,  skorupki po jajkach, ryż, kasza, pieprz, listka laurowe (to co mamy w domu)

Sposób wykonania:

Rodzic przygotowuje w/w materiał, rysuje lub drukuje obrazek. Dziecko wypełnia powierzchnie klejem i układa materiał plastyczny.

Zachęcamy do wykorzystania skorupek po jajka, które również można malować farbami....

Copyright © 2013. Przedszkole nr 15 Rights Reserved.